Ústecký kraj

Bývalá osada, která ležela na staré obchodní cestě mezi Čechami a Saskem. První zmínka je z 12. století. V roce 2020 zde vznikla naučná stezka, na které se dozvíte, kudy migrovala zvířata, jak v jeskyních žili naši předkové ze střední doby kamenné a narazíte i na uhlířský domek, kde se natáčela Pyšná princezna.
Dolský mlýn leží v Českém Švýcarsku a je to chráněná kulturní památka. Mlýn zde stojí od roku 1515, ale dnes z něj zůstalo jen torzo obvodových zdí. Pověst praví, že zde mlynář s mlynářkou zavraždili svého syna. Největší popularitu ale získal díky pohádce Pyšná princezna.
Vodopád se nachází nedaleko silnice spojující sedlo U Křížového buku s obcí Mlýny. Jedná se o šesti metrový kaskádovitý vodopád, který byl uměle vytvořen turistickým spolkem koncem 19. století.
Čedičový kopec Zlatý vrch je přírodní úkaz se sopečnou minulostí. Od roku 1870 se zde těžil stavební kámen z čedičových sloupů, který byl vyvážen hlavně do Nizozemska. Varhany jsou asi 2,5x delší, než Panská skála.
3,5 km dlouhé údolí je oblíbeným turistickým cílem. Údolí se nachází u obce Jetřichovice. Stojí zde bývalý Grieselův mlýn ze 17. století, nad ním se nachází rybník a v údolí je skalní výklenek zvaný Rusalčina jeskyně. Můžete tu potkat plno živočichů - pstruhy, vydry, kamzíky, ledňáčky, netopýry, i čápy.
Trpasličí skálu najdete u silnice mezi obcemi Jetřichovice a Rynartice. Trpaslíky vytesal sochař Ernest Wahr v roce 1833. Na místě najdete i "Sněhurku". Dle pověsti se ale jedná o dívku, která ve skále bydlela a kterou místní "trpaslíci" zachránili, když se její noha zaklínila ve skále.
Menší vodopád nacházející se v Českém středohoří na soutoku Bobřího potoka a vedlejšího menšího potoka. V průběhu let silný potok vytvořil v čedičovém podloží jakousi kaskádu, která bývá označována jako vodopád. Díky členitému terénu má zdejší potok charakter horské říčky. Nechybí zde četné můstky, stezka po skalní římse jištěná řetězy, pěnící...
Helfenburk u Úštěka je zřícenina hradu, kterou ve 14. století pravděpodobně vystavěli Páni z Klinštejna, pocházející z rodu Ronovců. Zakladatelem byl zřejmě Jan z Klinštejna. V roce 1375 hrad odkoupil pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Třípatrovou věž nechal postavit další majitel hradu, kterým byl Jan z Jenštejna. Helfenburk patřil k největším...